Domowy chleb na zakwasie - gryczany
Od zawsze piekę domowy chleb, testuję, próbuję, mieszam…aż wychodzi ten idealny! Dziś mam dla Was najlepszy, prosty, bezglutenowy chleb na zakwasie, z kaszy gryczanej.
Domowy chleb jest super zdrowszą wersją sklepowego i zawsze wiesz co jesz, jeżeli sama go przygotujesz. To jest najzdrowszy chleb jaki można zrobić :) Świeży, z wiadomego pochodzenia składników, łatwy w przygotowaniu, w tym przypadku bezglutenowy, idealny dla osób z nietolerancjami pokarmowymi, czy problemami jelitowym. Chleb na zakwasie, gryczany, przygotowujemy 2 dni wcześniej, pięknie rośnie, super się piecze. Po upieczeniu, tworzy się mokry, ale miękki środek i lekko chrupiąca skórka.
Całą rodziną, uwielbiamy świeże pieczywo. Jest to jeden z pierwszych chlebów bezglutenowych jaki upiekłam i to już wiele lat temu. Przepis na ten chleb powstał po wielu próbach udoskonalenia go i udało się! Nie ma w przepisie drożdży, co na pewno wielu z Was ucieszy. Chlebek jest na naturalnym zakwasie gryczanym, który tworzy się po namoczeniu kaszy gryczanej niepalonej. Rośnie tak samo pięknie jak na mąkach żytniej lub pszennej mimo iż nie ma glutenu. Czas namaczania kaszy i wyrastania jest długi, ale samo przygotowanie to chwila.
Kasza gryczana to świetne źródło:
- białka,
- błonnika
- złożonych węglowodanów.
Zarówno kasza gryczana, jak i zakwas mają genialny wpływ na trawienie oraz utrzymywanie na odpowiednim poziomie cukru we krwi. Wyższa ilość antyoksydantów, w stosunku do innych rodzajów zbóż, czyni grykę doskonałym składnikiem diety przeciwko nowotworom. Daje świetne uczucie sytości. Chlebek na zakwasie, gryczany, bezglutenowy, to sprawdzony przepis który musisz wypróbować! To też przepis, który idealnie wpasuje się w naszą bestsellerową dietę sirtfood.
Co może Cię jeszce zainteresować?
Składniki:
Przygotowanie
- Kaszę gryczaną zalewamy wodą (ok 850 g wystarczy). Odstawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny. W tym czasie tworzy się zakwas.
- Kaszę odcedzamy z namoczonej wody, przez koszyczek, a nadmiar wody z namaczania zachowujemy na wszelki wypadek, gdyby masa okazała się za gęsta.
- Kaszę przekładamy do naczynia miksującego, dodajemy sól, miód, oliwę. Miksujemy 1 min/ obr. 10. Jeżeli masa nie chce się miksować dobrze, możemy dodać trochę wody z namaczania kaszy.
- Dodajemy słonecznik i siemię lniane. Mieszamy kopystką.
- Foremkę do chleba wykładamy papierem do pieczenia, masę przelewamy do foremki, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na kolejne 12 godzin.
- Po tym czasie chleb pięknie wyrośnie, posypujemy go czarnuszką lub dowolnymi ziarnami i pieczemy w 180°C przez 60 min.