Varoma Thermomix - funkcje jakich nie znacie
Varoma Thermomix jako nieodłączny element urządzenia Thermomix, ma wiele zastosowań, być może o których nawet nie wiedzieliście! Lista funkcji jakie spełnia jest spora, dlatego też dziś chętnie przedstawię Wam też mniej znane sekrety tej praktycznej części naszego Thermomixa. Na tą chwilę, urządzeniem Thermomix z zastosowaniem Varomy, jesteśmy w stanie zastąpić sobie wiele przedmiotów w kuchni. Patelnie, garnki, parowar, sterylizator….właśnie to wszystko zastępuje nam przystawka. Zatem zobaczmy, w czym ona ułatwi nam codziennie gotowanie.
Gotowanie na parze Thermomix
Gotowanie na parze w Thermomix - to najbardziej podstawowa funkcja Varomy. Na Varomie ugotujemy w 15-20 minut warzywa z rybą czy kurczakiem. Jeżeli w koszyczku mamy dodatkowo ryż czy kaszę, mamy ekspresowy zdrowy obiad. Składniki wymagające dłuższego gotowania zawsze kładziemy na dolnej przystawce Varomy, wtedy można także dopasować czas według potrzeb. Ulubiony obiad moich dzieci to łosoś z fasolką szparagową, brokułem i ryżem. Dodatkowo produkty gotowane na parze zachowują więcej smaku i wartości odżywczych.
Na Varomie możemy tez przygotować rybę i mięso w sosie, czy też w papilotach. Spróbuj przepis na tego aromatycznego limonkowego kurczaka.
Podgrzewanie posiłków na parze
To jest funkcja, którą odkryłam jakiś czas temu i zakochałam się od razu. Na Varomie możemy podgrzać posiłki przygotowane wcześniej, a efekt jest znacznie lepszy niż podgrzewanie na patelni czy w piekarniku.
Na Varomie bez problemu odgrzejemy makarony, kasze, ryż, mięso, zapiekanki, lasagne itp. Największą zaletą jest to, że danie w ogóle nie będzie suche, a wręcz będzie super świeże, miękkie i delikatne.
Jak odgrzać danie na Varomie?
- do naczynia miksującego wlewamy 400 g wody, zamykamy, zakładamy Varomę.
- Na Varomę wykładamy danie do podgrzania. Jeżeli jest z sosem na spód Varomy wykładamy papier pergaminowy lub do pieczenia, pamiętając, że niektóre otwory przystawki Varoma muszą zostać nie zakryte, aby ułatwić dostanie się pary, na papier wykładamy danie. Możemy użyć dolnej i górnej przystawki Varoma w zależności od ilości dania.
- gotujemy 10 min/ Varoma/ obr.1.
Danie gotowe :)
Przystawka Varoma jako cedzak
Jako cedzak doskonale sprawdza się koszyczek, lecz także Varoma jest fajnym sposobem zastępującym nam klasyczne sitko. Jest duża, więc możemy śmiało odcedzać większe ilości. Makaron, ryż, ziemniaki i nawet płukanie owoców sprawdzi się doskonale.
Prosta funkcja, ale jakże pomocna, a ja dzięki temu pozbyłam się z domu wszystkich dużych cedzaków i mam ten jeden :)
Suszenie sałaty za pomocą Varomy
Masz niepotrzebne sprzęty jak wirówka do sałaty zajmujące miejsce w kuchni? Tutaj znowu z pomocą przychodzi nasza wielofunkcyjna przystawka!
Aby przesuszyć umytą sałatę, wystarczy włożyć ją do dolnej, głębszej części Varomy, nakryć pokrywą i trzymając za uchwyty wraz z pokrywą mocno i energicznie potrząsać, do momentu odseparowania jak największej ilości wilgoci z zieleniny. Najpierw oczywiście możemy umyć liście, również w Varomie. Na mokrą sałatę możemy również wyłożyć dodatkowo suchą ściereczkę kuchenną, ona dodatkowo zbierze nadmiar wody z liści. To jest jedna z najczęściej używanych przeze mnie funkcji.
Wyparzanie butelek i słoiczków
Drodzy rodzice, Thermomix ma też coś dla Was Varoma idealnie sprawdzi się do wyparzania butelek i smoczków! I znów nie musimy kupować zbędnych urządzeń do sterylizacji, czy wyparzać naszych butelek wrzątkiem, co może być dość uciążliwe. Jako mama dwójki dzieci (choć już trochę większych) zapewniam, że ta funkcja Varomy jest po prostu super.
Aby wyparzyć butelki i smoczki na Varomie wystarczy:
- wlać do naczynia miksującego 400 ml wody
- na dolnej, głębokiej części przystawki ułożyć wyparzane elementy
- przykryć pokrywą
- ustawić 10 min/ Varoma/ obr. 1.
Kiedy temperatura osiągnie 100 stopni, rozpocznie się pełne wyparzanie. Lubię proste i praktyczne rozwiązania. :)
Jajka na parze
W przypadku potraw takich jak jajka na parze, Varoma sprawdzi się znakomicie! Jaki jest potrzebny czas wykonania na urządzeniu, to już zależy od tego jak bardzo chcemy aby jajka się ścięły, każdy lubi inne.
Na Varomie wykonamy jaja sadzone – przepis jak je zrobić znajdziesz tutaj: (gofry z batatów) oraz jajka w koszulkach, mój największy problem zanim odkryłam że możemy zrobić je w Thermomix.
Omlet na Varomie
Potrawy takie jak omlety, na słodko i na słono w Varomie robi się bardzo wygodnie, z racji tego, że pod potrawę należy wyłożyć przystawkę Varoma papierem do pieczenia, a po gotowaniu nie ma dużo mycia, dodatkowo papier blokuje przenikanie płynów i części jedzenia do innych na przykład gotujących się w tym samym czasie w koszyczku.
Jak zrobić pyszny omlet na przystawce? Przepis znajdziesz tutaj: Azjatycki omlet na Varomie - pomysł na śniadanie
Dodam, że omlet może być z wieloma dodatkami, może być także na słodko, z owocami, dżemem, kremem orzechowym! W naszych dietach na Thermomix znajdziesz mnóstwo propozycji pysznych omletów.
Ciasta i wypieki
W przystawce Varoma możemy wykonać nawet ciasto!
Aby to zrobić, wystarczy umieścić w dolnej części naczynie np. żaroodporne, foremki do tortu, sernika, chleba, kokliki, foremkę na babkę. Ważne aby było takiej wielkości, aby zamknąć swobodnie pokrywę. Zrobimy zatem w ten sposób ciasto drożdżowe, sernik, bułki na parze, babkę na święta, muffinki oraz wiele innych pysznych potraw! Ogrom pomysłów na takie ciasta znajdziesz na Cookidoo.
Jogurt na Varomie
Wiedzieliście, że możecie użyć przystawki Varoma do zrobienia jogurtów? Zarówno zwykłe jak i greckie, wegańskie, z mleka koziego. W TM6 mamy funkcję fermentacji, która jest super pomocna.
Nic prostszego! Nie jest nam do tego wcale potrzebna jogurtownica. Na Cookidoo znajdziesz wiele propozycji na jogurty klasyczne, greckie, z nerkowców, soi, kokosowe. Polecam spróbować.
Małże / mule na Varomie
To jest kolejna funkcja, którą uwielbiam, ponieważ kocham mule. Zazwyczaj jem je w wakacje w ciepłych krajach czy ukochanej Chorwacji. Jest jednak opcja zrobienia ich w domu, w ulubionym sosie, właśnie w Thermomix. Kiedy w naczyniu miksującym gotuje nam się sos, w tym samym czasie na dolnej części przystawki Varomy gotują się mule. W 25 minut możemy przygotować tak wykwintne danie. Co wy na to?
Soki na Varomie
Sok ze świeżych owoców? Nic prostszego! Jak go zrobić?
- do naczynia miksującego wlewamy wodę
- umieszczamy w nim koszyczek
- do koszyczka dodajemy owoce i zalewamy miodem (lub posypujemy cukrem)
- teraz należy zamknąć pokrywę naczynia miksującego
- umieszczamy na pokrywie wkład Varomy
- wsypujemy pozostałą część owoców i zalewamy miodem
- zamykamy pokrywę Varomy i nastawiamy czas 30 min/Varoma/obr.1
Soki przelewamy do buteleczek, zakręcamy i stawiamy do góry nogami!
Pokrywa Varoma jako ochrona mebli przed parą
Ostatni trick. Dla niektórych problemem może okazać się para wydobywająca się na kuchenną zabudowę, która jak wiemy generuje wilgoć w meblach. Jest na to sposób. Kiedy gotuję coś w urządzeniu, na pokrywę naczynia miksującego kładę koszyczek, a pokrywę Varomy ustawiam pionowo opierając ją o niego. Tworzy to idealną blokadę dla wilgoci która wtedy przenika w przeciwną stronę. Jeżeli twój Thermomix leży pod zabudową z meblami, ten trick może się przydać.
Jak widać, przystawka Varoma ma ogrom zastosowań, wcale nie ogranicza się ona do funkcji standardowego parowaru.
Urządzenie Thermomix ma wiele funkcji i zastępuje nam tak dużą ilość sprzętów kuchennych, że można śmiało powiedzieć, iż jest to urządzenie ultra wielofunkcyjne!
A my pomysłów na wykorzystanie Thermomix mamy całą masę niezależnie jaki to model Thermomix tm6, Thermomix tm5 czy starszy model producenta Vorwerk - thermomix tm31.
Napisz koniecznie w komentarzu z jakich funkcji Varomy korzystasz, czy powyższe porady i wskazówki są pomocne, porozmawiajmy :)
To także może Ci się spodobać:
• Jak czyścić Thermomix?
• Jakie funkcje posiada Thermomix Friend?