Bezglutenowe bułki Thermomix
BUŁKI NA THERMOMIX
Co raz więcej z nas wyklucza gluten ze swojej diety, jednocześnie kochamy jeść pieczywo - jako dodatek do śniadania, do grilla. Na szczęście jedno nie wyklucza drugiego! Specjalnie z myślą o Was, powstał przepis na bułeczki bez glutenu - pyszne, miękkie i proste!
Bułeczki przygotowałam w dwóch wersjach
→ bezglutenowe dla osób, które chorują na celiakię - nie tolerują glutenu
→ orkiszowe dla osób, które dopuszczają gluten w swoim menu
MIX BEZGLUTENOWY
Bułeczki bezglutenowe przygotowałam z gotowego mixu chlebowego gluten free, by mieć pewność, że nie zawierają glutenu. Taką mieszankę do wypieków ciasta lub naleśników możesz przygotować też samodzielnie w domu DOMOWA BEZGLUTENOWA MĄKA - mix do wypieków
Orkisz, a gluten
Orkisz zawiera gluten i należy do rodziny zbóż pszenicznych, natomiast jest zdecydowanie zdrowszy niż klasyczna pszenica. Zwykłą pszenicę hoduje się bowiem głównie w celu zwiększenia uprawy i zbiorów, a w rezultacie zysków ze sprzedaży. Jedynym sposobem na zmaksymalizowanie plonów było wprowadzenie daleko posuniętej modyfikacji pszenicy, która w obecnej formie nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych. Z orkiszem jest zupełnie inaczej, jest hodowany i zbierany wraz z całą łupiną, co chroni wnętrze ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, gwarantuje świeżość i zachowanie wszystkich wartości odżywczych. To właśnie dlatego mąka orkiszowa ma też ciemniejszy kolor niż ta pszenna. Osoby, które zauważyły gorsze samopoczucie po spożyciu glutenu, ale nie są chore na celiakię, mogą jeść orkisz i nie czuć niepożądanych reakcji ze strony układu pokarmowego. Chociaż zalecamy mocne ograniczenie także orkiszu- on wciąż zawiera złowrogi dla jelit gluten.
CHORZY NA CELIAKIĘ NIE POWINNI SPOŻYWAĆ ORKISZU!
Orkisz zawiera sporo minerałów (m.i. mangan, magnez), błonnika i witamin (m.i. niacyna, ryboflawina, tiamina), jest dobrym źródłem białka, a w porównaniu z pszenicą ma znacznie mniej cukru.
WSKAZÓWKI:
- Ciasto z mąki bezglutenowej po wyrobieniu jest konsystencji plasteliny, ciasto orkiszowe jest bardziej klejące.
- Bułeczki orkiszowe po upieczeniu mają chrupiącą skórkę, bułki bezglutenowe są miękkie.
- Oba rodzaje bułek możemy jeść odrazu po wystudzeniu, ale możemy też przechowywać je w woreczkach strunowych na kolejne dni.
- Bułki możemy mrozić. Po rozmrożeniu możemy opiec je na opiekaczu, by ponownie były chrupkie.
- Jeśli chcesz zrobić więcej bułek, spokojnie możesz podwoić wszystkie składniki :)
Szukasz pomysłu na wege PASTY KANAPKOWE bez glutenu i nabiału?
Na naszym blogu znajdziesz mnóstwo inspiracji!
Zapraszam też do naszej oferty DIET NA THERMOMIX
Składniki:
Przygotowanie
- Do naczynia miksującego wkładamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto
2 min/interwał. Ciasto będzie konsystencji plasteliny. - Przekładamy do miski i przykrywamy ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce na 30 min.
- Po tym czasie, z ciasta, formujemy bułeczki.
- Układamy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy ściereczką na 30 min.
- Na 10 minut przed końcem czasu rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni.
- Każdą bułeczkę smarujemy delikatnie olejem za pomocą pędzelka i posypujemy dowolnymi ziarnami. Pieczemy 30 minut.
- Wyciągamy na kratkę do całkowitego ostygnięcia.
Oczywiście! Faktycznie powstał delikatny misz masz w treści postu, który sprostowałam :) Dziękujemy za czujność, która jest dowodem na to, że również dla Dietetyków stanowimy inspiracje. Bardzo nam miło, że przepis się Pani spodobał :) Pozdrawiamy serdecznie