Misja ketogeniczna czyli dieta, w której tłuszcz spala tłuszcz
Samodzielna kompozycja diety wprowadzającej nas w stan ketozy może być niebezpieczna i prowadzić do wielu niedoborów. Dlatego też konstrukcję keto diety poprzedziłyśmy przeczytaniem licznych badań naukowych i artykułów szanowanych guru dietetyki, a następnie, rzetelne informacje przekształcone zostały w zbiór gotowych i praktycznych przepisów, tworząc najlepszą dietę KETO na THERMOMIX.
Realizację naszej diety ketogennej, należy poprzedzić adaptacją! Na czym polega KETO adaptacja? Przeczytaj na BLOGU. W procesie adaptacji przekształcamy zdolność ok 90 % komórek naszego ciała na pozyskiwanie energii z tłuszczu i ketonów. Taki proces oswajania się naszego organizmu z nowym i restrykcyjnym modelem żywienia trwa ok 30 dni.Oszacować należy swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, bez obcinania kalorii. To ważne, ponieważ ekstremalna zmiana jaką jest unikanie węglowodanów pozwoli uniknąć stresu dla Twojego organizmu. Więcej słów na temat oszacowania potrzeb energetycznych znajdziecie tutaj: jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, natomiast kalkulator PPM i CPM, z którego lubimy korzystać znajdziecie np. tutaj kalkulatory żywieniowe. Całkowitą wartość energetyczną diety należy następnie przekształcić w makroskładniki pochodzące z białka, tłuszczy i węglowodanów. Przyjęty schemat poziomu makroskładników w czasie adaptacji, jest następujący:
✔️ Tłuszcz: 80-85%
✔️ Białko: do 15% (dla osób aktywnych fizycznie czyli trenujących ok 2 h dziennie zalecana dawka to 1,6 g-2 g białka na kg/masy ciała dziennie)
✔️ Węglowodany: do 5%
Ustalony bilans dzienny powinien znajdować się w 1-3 posiłkach dziennie. Dokładna wartość przypisanych sobie makroskładników zależy od wielu czynników: naszego wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności, stanu zdrowia, praktykowanego na co dzień modelu żywienia, preferencji i reakcji swojego organizmu na poszczególne posiłki. Dlatego każdy poziom realizacji ketodiety, począwszy od adaptacji, musi być poprzedzony wizytą u lekarza i u dietetyka klinicznego. W celach zapoznania się z teorią dot. ketoadaptacji bardzo polecamy książkę Dawid Dobropolski „Ketoza”.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Choć wiadomo, że glukoza jest najlepszym źródłem paliwa dla komórek, zaobserwowano, że ciała ketonowe również mogą stanowić alternatywne źródło energii. Gdy w diecie brakuje węglowodanów, w wyniku niecałkowitego spalania tłuszczów powstają ketony. Niski poziom węglowodanów w diecie lub głodzenie, a przy tym również niski poziom insuliny, sprawia, że z kwasów tłuszczowych powstają ciała ketonowe. Takie zjawisko powstaje przy deficycie węglowodanów do 10 % wartości energetycznej diety lub przyjmując gramy węglowodanów, poniżej 30-80 g/ dobę. Ogólna zasada jest taka, że im ktoś jest bardziej aktywny fizycznie i cięższy, tym więcej węglowodanów może zjeść i osiągnąć stan ketozy. Dieta ketogenna zakłada rozkład wartości odżywczej na poziomie:
70-80% Tłuszcz, 15-25% Białko, 4-8% Węglowodanów
Jeśli posiłek będzie zawierał zbyt dużo białka, zostanie sklasyfikowany jako umiarkowanie niskowęglowodanowy, a nie ketonowy. Jeśli zwiększymy udział węglowodanów w diecie, nie osiągniemy stanu ketozy.
W dziennej wartości odżywczej posiłków podajemy sumę węglowodanów ogółem oraz błonnik pokarmowy. Błonnik stanowi węglowodany, których nie przyswajamy, a docelowo wydalamy. Dlatego w praktyce węglowodany będące nośnikiem energii są pomniejszone o gramaturę błonnika i udaje nam się tym samym osiągnąć jeszcze niższy poziom węglowodanów przyswajalnych w diecie.
Jak stosować dietę ketogeniczną?
Samo przestawienie się organizmu, by pozyskiwać energię z ciał ketonowych, a więc osiągnąć stan ketozy trwa ok. tydzień. Przez ten czas w naszym organizmie nadal trwa proces wytwarzania glukozy, nawet z białka i tłuszczów. Proces ten wymaga większych nakładów energetycznych, więc spalamy też więcej energii. Czas stosowania takiej diety jest indywidualny ale nie powinien trwać krócej niż 2 tygodnie. Istnieje szereg opracowań naukowych, w których badani ochotnicy stosowali keto model żywienia nawet rok lub dłużej. Nie ma zatem zalecanego i sztywnego czasu stosowania takiej diety. Rozpoczęcie wprowadzenia diety ketogenicznej powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, a w okresie stosowania diety powinniśmy regularnie monitorować nasz lipidogram oraz inne parametry. Czas stosowania diety będzie też zależny od naszego samopoczucia oraz preferencji żywieniowych. W końcu keto dieta jest dietą mocno ograniczającą. Zobacz nasz 14 dniowy jadłospis KETO na Thermomix – TUTAJ.
Kompozycja diety ketogenicznej
Nasza dieta zawiera 3 posiłki dziennie i jest kompozycją 14-dniowego menu. Na końcu artykułu znajdziesz listę dań na pierwszy tydzień diety do wglądu. W przypadku niektórych posiłków, przepis został opracowany tak, aby dany posiłek wystarczył na dwa dni, co stanowi niezwykłe ułatwienie w przygotowywaniu diety. Keto Menu jest na tyle urozmaicone, że z powodzeniem proponowany układ posiłków można stosować dłużej niż 2 tygodnie. DIETA KETO NA THERMOMIX – TUTAJ.
Energia z ketonów dostępna jest przez wiele godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby spożywania większej ilości posiłków ponieważ nie odczuwamy spadków energii na przestrzeni dnia. Zmniejszając ilość posiłków, warto zadbać o wydajność pracy układu trawiennego, ponieważ zarówno tłuszcze jak i białka są trudniejsze do strawienia niż cukry. Rolę ułatwiającą procesy trawienne pełnią warzywa i owoce oraz świeże zioła i przyprawy– to one są źródłem enzymów trawiennych, a także dostarczają błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na naszą perystaltykę oraz kondycję jelit. Każdy z naszych posiłków zawiera cenne dla zdrowia wymienione źródła witamin, składników mineralnych, błonnika i enzymów. W keto planie żywieniowym na Thermomix bazujemy w dużej mierze na roślinnych źródłach tłuszczu. Tę wartość podnoszą nam głównie orzechy, pestki, mleczko kokosowe i inne mleka roślinne, ryby, oliwa z oliwek, nasionka chia. W diecie znajdują się również mięso, które pojawia się w jednym bądź w dwóch posiłkach dziennie, a także jaja oraz nabiał krowi. Nasza Keto dieta spełnia wszystkie wymogi diety ketogenicznej, ale również została skomponowana tak, by była bliższa naszym harmonijnym zasadom komponowania zdrowych posiłków. Znajdziecie tu przepisy na keto koktajle, gofry, omlety, curry, wege placki, granole, domowy smalec, czy pyszne keto serniczki i ulubioną keto pizzę!
Kolejny atut zdrowotny to używanie Thermomix do sporządzania potraw. Dzięki niemu przygotowywane posiłki są zdrowsze. Przygotowywanie planu jest łatwe i przyjemne, a elementy każdej diety przetestowane na mnie osobiście i członkach rodziny . Keto dieta posiada również listę zakupów, dzięki czemu zrobisz zakupy kontrolowane, bez konieczności kupowania zbędnych produktów więc i nie ucierpi na tym Twój domowy budżet.
Czy schudnę na diecie ketogennej?
Dieta ketogeniczna sprzyja redukcji wagi. Organizm czerpie energię ze spożywanych i magazynowanych tłuszczów i białka, a nie z węglowodanów. To sprzyja utracie masy ciała. Ponadto ciała ketonowe hamują uczucie głodu, dzięki czemu nie podjadamy. Atutem wywołującym efekt redukcji wagi jest to, że przyjmowana suma kalorii może być mniejsza niż wartość naszej całkowitej przemiany materii- tzn, możemy jeść mniej niż zawsze bo dieta jest bardziej sycąca.
Przeciwwskazania do diety ketogenicznej
Dieta ketogenna nie jest zalecana dla:
- Osób z przewlekłą chorobą nerek
- Osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów
- Chorych na porfirię
- Chorych na fenyloketonurię
- Osób z dną moczanową
- Osób z zapaleniem trzustki
- Osób po operacji pęcherzyka żółciowego
- Kobiet w ciąży oraz dzieci, którzy nie powinny całkowicie rezygnować z węglowodanów, ponieważ insulina spełnia u nich ważną rolę czynnika wzrostu
- W chorobie refluksowej dieta ta także nie jest wskazana
Jednodniowy darmowy jadłospis z naszej KETO DIETY NA THERMOMIX znajdziesz TUTAJ.
Poniżej przedstawiamy MENU na pierwszy tydzień diety ketogenicznej na Thermomix
Jeżeli masz dodatkowe pytania odnośnie diety ketogenicznej na Thermomix, zapraszamy do kontaktu mailowego lub przez Messenger :)
Życzymy smacznych sukcesów:)
Magda i Kasia
Dzień dobry, Większość przepisów proponowanych w jadłospisie powyżej nie znajduje się na Cookidoo, czy w momencie zakupu diety będę miała do nich dostęp na platformie thermomixa? Pozdrawiam, Ola