DETOX JAGLANY ► nowa wersja diety już dostępna!

Misja ketogeniczna czyli dieta, w której tłuszcz spala tłuszcz

data18 czerwiec 2020
Misja ketogeniczna czyli dieta, w której tłuszcz spala tłuszcz

Samodzielna kompozycja diety wprowadzającej nas w stan ketozy może być niebezpieczna i prowadzić do wielu niedoborów. Dlatego też konstrukcję keto diety poprzedziłyśmy przeczytaniem licznych badań naukowych i artykułów szanowanych guru dietetyki, a następnie, rzetelne informacje przekształcone zostały w zbiór gotowych i praktycznych przepisów, tworząc najlepszą dietę KETO na THERMOMIX.

Realizację naszej diety ketogennej, należy poprzedzić adaptacją! Na czym polega KETO adaptacja? Przeczytaj na BLOGU. W procesie adaptacji przekształcamy zdolność ok 90 % komórek naszego ciała na pozyskiwanie energii z tłuszczu i ketonów. Taki proces oswajania się naszego organizmu z nowym i restrykcyjnym modelem żywienia trwa ok 30 dni.Oszacować należy swoje całkowite zapotrzebowanie energetyczne, bez obcinania kalorii. To ważne, ponieważ ekstremalna zmiana jaką jest unikanie węglowodanów pozwoli uniknąć stresu dla Twojego organizmu. Więcej słów na temat oszacowania potrzeb energetycznych znajdziecie tutaj: jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, natomiast kalkulator PPM i CPM, z którego lubimy korzystać znajdziecie np. tutaj kalkulatory żywieniowe. Całkowitą wartość energetyczną diety należy następnie przekształcić w makroskładniki pochodzące z białka, tłuszczy i węglowodanów. Przyjęty schemat poziomu makroskładników w czasie adaptacji, jest następujący:

✔️ Tłuszcz: 80-85%

✔️ Białko: do 15% (dla osób aktywnych fizycznie czyli trenujących ok 2 h dziennie zalecana dawka to 1,6 g-2 g białka na kg/masy ciała dziennie)

✔️ Węglowodany: do 5%

Ustalony bilans dzienny powinien znajdować się w 1-3 posiłkach dziennie. Dokładna wartość przypisanych sobie makroskładników zależy od wielu czynników: naszego wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności, stanu zdrowia, praktykowanego na co dzień modelu żywienia, preferencji i reakcji swojego organizmu na poszczególne posiłki. Dlatego każdy poziom realizacji ketodiety, począwszy od adaptacji, musi być poprzedzony wizytą u lekarza i u dietetyka klinicznego. W celach zapoznania się z teorią dot. ketoadaptacji bardzo polecamy  książkę Dawid Dobropolski „Ketoza”.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Choć wiadomo, że glukoza jest najlepszym źródłem paliwa dla komórek, zaobserwowano, że ciała ketonowe również mogą stanowić alternatywne źródło energii. Gdy w diecie brakuje węglowodanów, w wyniku niecałkowitego spalania tłuszczów powstają ketony. Niski poziom węglowodanów w diecie lub głodzenie, a przy tym również niski poziom insuliny, sprawia, że z kwasów tłuszczowych powstają ciała ketonowe. Takie zjawisko powstaje przy deficycie węglowodanów do 10 % wartości energetycznej diety lub przyjmując gramy węglowodanów, poniżej 30-80 g/ dobę. Ogólna zasada jest taka, że im ktoś jest bardziej aktywny fizycznie i cięższy, tym więcej węglowodanów może zjeść i osiągnąć stan ketozy. Dieta ketogenna zakłada rozkład wartości odżywczej na poziomie:

70-80% Tłuszcz, 15-25% Białko, 4-8% Węglowodanów

Jeśli posiłek będzie zawierał zbyt dużo białka, zostanie sklasyfikowany jako umiarkowanie niskowęglowodanowy, a nie ketonowy.  Jeśli zwiększymy udział węglowodanów w diecie, nie osiągniemy stanu ketozy.

W dziennej wartości odżywczej posiłków podajemy sumę węglowodanów ogółem oraz błonnik pokarmowy. Błonnik stanowi węglowodany, których nie przyswajamy, a docelowo wydalamy. Dlatego w praktyce węglowodany będące nośnikiem energii są pomniejszone o gramaturę błonnika i udaje nam się tym samym osiągnąć jeszcze niższy poziom węglowodanów przyswajalnych w diecie.

Jak stosować dietę ketogeniczną?

Samo przestawienie się organizmu, by pozyskiwać energię z ciał ketonowych, a więc osiągnąć stan ketozy trwa ok. tydzień. Przez ten czas w naszym organizmie nadal trwa proces wytwarzania glukozy, nawet z białka i tłuszczów. Proces ten wymaga większych nakładów energetycznych, więc spalamy też więcej energii. Czas stosowania takiej diety jest indywidualny ale nie powinien trwać krócej niż 2 tygodnie. Istnieje szereg opracowań naukowych, w których badani ochotnicy  stosowali keto model żywienia nawet rok lub dłużej. Nie ma zatem zalecanego i sztywnego czasu stosowania takiej diety. Rozpoczęcie wprowadzenia diety ketogenicznej powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem, a w okresie stosowania diety powinniśmy regularnie monitorować nasz lipidogram oraz inne parametry. Czas stosowania diety będzie też zależny od naszego samopoczucia oraz preferencji żywieniowych. W końcu keto dieta jest dietą mocno ograniczającą. Zobacz nasz 14 dniowy jadłospis KETO na Thermomix – TUTAJ.

Kompozycja diety ketogenicznej

Nasza dieta zawiera 3 posiłki dziennie i jest kompozycją 14-dniowego menu. Na końcu artykułu znajdziesz listę dań na pierwszy tydzień diety do wglądu. W przypadku niektórych posiłków, przepis został opracowany tak, aby dany posiłek wystarczył na dwa dni, co stanowi niezwykłe ułatwienie w przygotowywaniu diety. Keto Menu  jest na tyle urozmaicone, że z powodzeniem proponowany układ posiłków można stosować dłużej niż 2 tygodnie. DIETA KETO NA THERMOMIX – TUTAJ.

dieta ketogeniczna na thermomix

Energia z ketonów dostępna jest przez wiele godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby spożywania większej ilości posiłków ponieważ nie odczuwamy spadków energii na przestrzeni dnia. Zmniejszając ilość posiłków, warto zadbać o wydajność pracy układu trawiennego, ponieważ zarówno tłuszcze jak i białka są trudniejsze do strawienia niż cukry. Rolę ułatwiającą procesy trawienne pełnią warzywa i owoce oraz świeże zioła i przyprawy– to one są źródłem enzymów trawiennych, a także dostarczają błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na naszą perystaltykę oraz kondycję jelit. Każdy z naszych posiłków zawiera cenne dla zdrowia  wymienione źródła witamin, składników mineralnych, błonnika i enzymów. W keto planie żywieniowym na Thermomix bazujemy  w dużej mierze na roślinnych źródłach tłuszczu. Tę wartość podnoszą nam głównie orzechy, pestki, mleczko kokosowe i inne mleka roślinne, ryby, oliwa z oliwek, nasionka chia. W diecie znajdują się również mięso, które pojawia się w jednym bądź w dwóch posiłkach dziennie, a także  jaja oraz nabiał krowi. Nasza Keto dieta spełnia wszystkie wymogi diety ketogenicznej, ale również została skomponowana tak, by była bliższa naszym harmonijnym zasadom komponowania zdrowych posiłków. Znajdziecie tu przepisy na keto koktajle, gofry, omlety, curry, wege placki, granole, domowy smalec, czy pyszne keto serniczki i ulubioną keto pizzę!

Kolejny atut zdrowotny to używanie Thermomix do sporządzania potraw. Dzięki niemu przygotowywane posiłki są zdrowsze. Przygotowywanie planu jest łatwe i przyjemne, a elementy każdej diety przetestowane na mnie osobiście i członkach rodziny . Keto dieta posiada również listę zakupów, dzięki czemu zrobisz zakupy kontrolowane, bez konieczności kupowania zbędnych produktów więc i nie ucierpi na tym Twój domowy budżet.

Czy schudnę na diecie ketogennej?

Dieta ketogeniczna sprzyja redukcji wagi. Organizm czerpie energię ze spożywanych i magazynowanych tłuszczów i białka, a nie z węglowodanów. To sprzyja utracie masy ciała. Ponadto ciała ketonowe hamują uczucie głodu, dzięki czemu nie podjadamy. Atutem wywołującym efekt redukcji wagi jest to, że przyjmowana suma kalorii może być mniejsza niż wartość naszej całkowitej przemiany materii- tzn, możemy jeść mniej niż zawsze bo dieta jest bardziej sycąca.

Przeciwwskazania do diety ketogenicznej

Dieta ketogenna nie jest zalecana dla:

  • Osób z przewlekłą chorobą nerek
  • Osób z wrodzonymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczów
  • Chorych na porfirię
  • Chorych na fenyloketonurię
  • Osób z dną moczanową
  • Osób z zapaleniem trzustki
  • Osób po operacji pęcherzyka żółciowego
  • Kobiet w ciąży oraz dzieci, którzy nie powinny całkowicie rezygnować z węglowodanów, ponieważ insulina spełnia u nich ważną rolę czynnika wzrostu
  • W chorobie refluksowej dieta ta także nie jest wskazana

Jednodniowy darmowy jadłospis z naszej KETO DIETY NA THERMOMIX znajdziesz TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy MENU na pierwszy tydzień diety ketogenicznej na Thermomix

 

 

Jeżeli masz dodatkowe pytania odnośnie diety ketogenicznej na Thermomix, zapraszamy do kontaktu mailowego lub przez Messenger :)

Życzymy smacznych sukcesów:)

Magda i Kasia

Udostępnij: facebook tweeter envelope
komentarz
komentarz
Thermodieta2023-11-21 22:11:14
Witaj Marzena, postąpiłaś słusznie zwiększając ilość węglowodanów. Powinnaś takie węglowodanowe doładowanie zrobić nawet 3 dni ciągiem przed półmaratonem, a także zaopatrzyć się w lekkostrawne, niskobłonnikowe, wysoceenergetyczne- węglowodanowe przekąski w dniu samej aktywności. Mam nadzieję, że nie poczujesz dyskomfortu z tytułu nagłego spożycia węglowodanów i Twój glikogen zdążył się możliwie maksymalnie odłożyć w wątrobie i mięśniach. Szkoda, że nie napisałaś do nas wcześniej o poradę. Musisz też pamiętać, że tym zabiegiem wyszłaś z ketozy. Jeśli chcesz do niej wrócić, bo Ci służy, startujesz od pierwszego dnia. Doładowanie WW było jednak tutaj bardzo ważne. Pozdrawiam serdecznie, Kasia
komentarz
Marzena G2023-11-20 08:09:50
Witam. Stosuję dietę keto już ponad trzy tygodnie,ponieważ uprawiam sport 5dni w tygodniu pozwoliłam sobie na dzień przed zawodami zwiększyć ilość węglowodanów w obawie,że stracę siły w połowie trasy półmaratonu. Teraz się zastanawiam czy to był dobry pomysł? Zastanawiam się czy taki manewr mocno zaburzył dietę?
komentarz
Thermodieta2023-10-30 12:55:58
Hej Marzena, stosuj zawsze drób. Ewentualnie mięso wołowe, ono wymaga jednak dłuższej obróbki termicznej, więc proszę o tym pamiętać :)
komentarz
Marzena G2023-10-29 01:34:23
Jaki zamiennik zastosować zamiast mięsa a przede wszystkim wieprzowiny? Jestem wegetarianką raczej flexi w przypadku diety keto zrobię wyjątek, jednak wieprzowinę chcę zminimalizować (boczek na chrupko ok w innej postaci wieprzowina już nie)
komentarz
Thermodieta2022-10-14 21:22:29
Witaj Lula, możesz pić kawę codziennie, posiłki także możesz rozłożyć, jeśli nie stosujesz okna żywieniowego, to nic nie stoi na przeszkodzie :) Serdecznie pozdrawiam
komentarz
Lula2022-10-14 18:53:56
Czy kawę można pic codzienne ?
komentarz
Lula2022-10-13 17:40:01
Witam cxy mogę sobie podzielić na 4posilki tzn nie zjeść całego obiad o 12 mniej niż pół zostawić zjeść o 15 i mniej niż pół kolacji tez zjeść o 15 i o 18 kolacje reszty
komentarz
Thermodieta2021-08-27 12:16:57
U nas nie znajdziesz narazie adaptacji. Jest w planie, ale jeszcze nie teraz :) Pozdrawiam
komentarz
Marzena 2021-08-25 18:35:20
Skad wziasc diete na adaptacje!
komentarz
Thermodieta 2021-04-14 18:11:38
Witaj, nie mamy diety ketogenicznej z niższą kalorycznością. Na ten moment nie rozpisujemy diet indywidualnych. Można ewentualnie zmniejszyć porcje o połowę, ale porcje wyjdą malutkie. W tej diecie tłuszcz jest podstawą, stąd wysoka jej kaloryczność.
komentarz
Ada2021-04-10 22:21:45
Dieta ketogeniczna jaką Panie proponujecie ma za wysoką dla mnie kaloryczność. Potrzebuję diety 1200 kcal, co w takiej sytuacji? Pozdrawiam
komentarz
Magda2020-08-05 10:12:03
Większość roku można ją dostać, dynię hokkaido można zawsze znaleźć w sklepach ekologicznych i w lepiej zaopatrzonych marketach i zawsze można zakupić dynię mrożoną w kostce :)
komentarz
Tomek2020-07-29 20:04:26
Czy na pewno dynia jest produktem dostępnym przez cały rok? ????
komentarz
Kasia z Thermodieta.pl2020-07-28 12:23:54
Dzień dobry, nasze przepisy są autorskie i nie wyświetlą się Pani niestety na Cookidoo. Istnieje możliwość wydrukowania zakupionego planu dietetycznego, dzięki czemu diety przygotowuje się łatwo i szybko :) Pozdrawiam, Kasia
komentarz
Aleksandra Bajak2020-07-19 16:25:50

Dzień dobry, Większość przepisów proponowanych w jadłospisie powyżej nie znajduje się na Cookidoo, czy w momencie zakupu diety będę miała do nich dostęp na platformie thermomixa? Pozdrawiam, Ola

Produkt został dodany do koszyka!
kosyzkprzejdź do koszykaarrow wróć do sklepuarrow
arrow